Sagan zvolený jazdcom roku 2016

Popularita slovenského cyklistu Petra Sagana sa nedá poprieť. Nielenže mu to ide dobre na bicykli, ale svojim vystupovaním aj mimo neho si získava srdce širšej verejnosti. Po jeho minuloročných úspechoch, ktoré okrem iného zahŕňali aj zisk piateho zeleného dresu Tour de France za sebou a obhájenie titulu majstra sveta, asi nikoho neprekvapí, že čitatelia známeho cyklistického portálu cyclingnews.com zvolili sympatického cyklistu jazdcom roku 2016.

Kliatba dúhového dresu

Profesionálni cyklisti sú si vedomí veľkého tlaku, ktorý môže nosenie dúhového dresu majstra sveta počas sezóny pôsobiť na jeho držiteľa. Ten sa stáva ľahko viditeľným v pelotóne a okrem vnútorného tlaku od ostatných jazdcov sú na neho kladené aj veľké očakávania z vonkajšieho prostredia, predovšetkým zo strany médií. Nie každý jazdec vie v takýchto podmienkach dosahovať vrcholový výkon. Peter Sagan ale s týmto akosi nemal vôbec problém a s uplynulou sezónou sa popasoval na výbornú. Počas roku podával solídny výkon a výhry sa dostavovali ako na bežiacom páse.

Pochybnosti pred sezónou

Pred samotnou sezónou (poslednou v drese tímu Tinkoff) to ale nebolo také jednoznačné. O rok predtým sa Saganovi príliš nedarilo vyhrávať preteky a na vkus niektorých jazdec skončil na príliš veľa druhých či tretích miestach. Vo vzduchu boli teda cítiť obavy, že sa tento scenár zopakuje aj v 2016. Ako je už teraz známe, nestalo sa tak. Peter rozohnal akékoľvek obavy hneď na jar, kedy sa mu podarilo vyhrať jarnú klasiku Gent-Wevelgem a zakrátko nato zažiariť aj na pretekoch Okolo Flámska. Odvtedy Sagan nepoľavil a zbytok sezóny sa niesol na podobnej vysokej nôte.

Výherca ankety jazdca roku 2016

Petrovi sa teda efektívne podarilo umlčať kliatbu dúhového dresu a nachádza sa teraz v ideálnej pozícii dosahovať podobné výsledky aj tento rok. Okrem neskutočného výkonu Saganovi pomohli vo výhre ankety jazdca roku ešte aj jeho žartíky mimo aj na bicykli, či už to je jazdenie na zadnom kolese alebo zábavné videá. To všetko sa podpísalo na obrovskom rozdiely v jeho vedení. Prvé miesto (s počtom hlasov 11 312) bolo nasledované Chris Froomom dosahujúcim iba skromných 1 410 hlasov. Prvú trojicu uzatváral menej známy jazdec z tímu BMC Greg Van Avermaet, ktorý v lete vyhral olympijské preteky.

Ako sa bude Petrovi Saganovi dariť tento rok sa dozvieme už onedlho. O jeho šanciach a kurzoch na výhru na austrálskych pretekoch Tour Down Under sa môžete dozvedieť viac na http://extra.bet365.com/news/sk/cyklistika. Tak či tak, pôjde o sezónu plnú vzrušenia. Okrem úspechov na iných pretekov si Peter môže siahnuť aj na šiesty zelený dres v rade. Čo myslíte, podarí sa mu to?